Zafer Sağlık Külliyesindeki Eğitim Kompleksimizin Temeli Atıldı

AFSÜ Zafer Sağlık Külliyesinde inşa edilecek Merkezi Eğitim Kompleksi’nin temeli, Afyonkarahisar protokolünün katılımıyla atıldı. Törene Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekili Av. Ali Özkaya, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Serdar Köken, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yılmaz Kırgel ile kurum amirleri, akademik ve idari personelimiz ile basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş yaptı. AFSÜ personelinin ve öğrencilerinin akademik ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak için külliyedeki sosyal alanları genişletmek, artan derslik ve laboratuvar ihtiyacını karşılamak için adımlar attıklarını belirten Prof. Dr. Okumuş, üniversitenin temel hedeflerine ulaşması için öğrencilerin ve akademisyenlerin uygun altyapı ile buluşturulmasının şart olduğunu söyledi.

Akademisyen ve Öğrenci Sayımız Artıyor

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin misyonunun sağlık alanında liderlik yapabilecek, çevreye ve insani değerlere duyarlı bireyler yetiştirmek; sağlık temalı bir üniversite olarak ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi aromatik bitkiler ve termal sağlık konusu başta olmak üzere öncü sağlık araştırmalarıyla bilgiyi üretmek, uygulamak ve paylaşmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Okumuş, şöyle konuştu: “Nicelikten ziyade niteliğe odaklanan bir eğitim felsefesiyle hareket ettiğimiz üniversitemizde 2018’de 5131 olan öğrenci sayımız; yeni açılan ve kontenjanları değişen bölüm ve programlarımızla 2022 itibariyle 6698’e ulaşmış ve öğrenci sayımızda %30’luk bir artış sağlanmıştır. Buna karşılık 2018’de 355 olan akademik personel sayımız 2022 itibariyle 556’ya ulaşmış ve akademik personel sayımızda da %56’lık bir artış sağlanmıştır.”

Öğrenci ve akademik personeldeki artışla birlikte mevcut bina ve altyapının yetersiz kalmaya başladığına değinen Prof. Dr. Okumuş temeli atılan Merkezi Eğitim Kompleksi hakkında şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 43 bin m² kapalı alana sahip olup iki etapta bitirilmesi planlanan Eğitim Kompleksi Projesinin 19.500 m² sini kapsayan ilk etabının inşaatına, bugün itibariyle başlamış olacağız. İlk etabın 2024 itibariyle bitirilmesi planlanmaktadır. İlk etabın maliyeti de yaklaşık şu anki şartlarda 130 milyon TL civarında olacaktır. Proje içeriğinde Eczacılık, Sağlık Bilimleri ve Diş Hekimliği fakültelerinin eğitim ve idari amaçlı kullanılacak mekânları, 80 öğrenci kapasitesinden 300 öğrenci kapasitesine değişen çeşitli büyüklüklerde 4650 öğrenci kapasiteli 34 adet derslik ve amfiler bulunmaktadır. Bunun yanında genel ve bireysel amaçlı laboratuvarlar, Artırılmış Gerçeklik Laboratuvarı, Ses ve Görüntü Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarları, Hücre Kültürü Laboratuvarı, Multidisipliner Laboratuvarlar, Bilgisayar Laboratuvarı ve Mikroskopi Laboratuvarı olmak üzere toplam 16 merkezi laboratuvar da proje bünyesindedir.”

Kalıcı Yatırımlarımız Devam Edecek

AFSÜ’nün, Afyonkarahisar’ı ve bölgemizi kalıcı yatırımlarla daha güzel yarınlara taşıyacağını belirten Prof. Dr. Okumuş, uluslararası sağlık turizmine de hizmet edecek 100 yataklı FTR Hastanesinin temelinin de bu yaz bitmeden atılmasının planlandığı müjdesini verdi. Prof. Dr. Okumuş, bu hastanenin 20 termal terapi havuzlu, çok sayıda fizik-tedavi salonu, her biri kendine ait banyo ve tuvalete sahip, 5 yıldızlı otel konforunda projelendirildiğini söyledi. Prof. Dr. Okumuş konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdiye kadar pek çok kalıcı yatırımı başlattık. Ömer-Zilif Halaç Palyatif Bakım Merkezi ve Misafirhanemiz, inşaatı devam eden Çocuk Acil, A bloğun acil ihtiyacımız olan eğitim birimlerine dönüştürülmesi, yeni ameliyathanelerimiz ve yoğun bakımlarımız, yenidoğan ve çocuk yoğun bakımlarımız, çocuk kemik iliği nakil merkezimiz bunlardan birkaçıdır.”

Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya konuşmasında AFSÜ’nün her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekerek Eğitim Kompleksi’nin AFSÜ’ye ve Afyonkarahisar’a hayırlı olması dileklerinde bulundu. Özkaya, sağlık personelinin çocukları için Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde inşa edilen okul öncesi eğitim kurumunun benzerinin AFSÜ için de yapılması noktasında Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’ten destek istedi.

Yürütülen Çalışmalar AFSÜ’yü Markalaşma Yolunda Hep Bir Adım Öteye Taşımaktadır

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, kısa sürede Afyonkarahisar’ın bir markası olan AFSÜ’nün değerini daha da artıracağına ve ülkemizin önde gelen eğitim ve araştırma üniversitelerinden biri haline geleceğine inandığını ifade etti. Temeli atılan Eğitim Kompleksinin öğrencilerimiz için en güzel hizmetlerden biri olacağına değinen Doç. Dr. Yiğitbaşı, pandemi dönemini hatırlatarak AFSÜ’lü hekimlerimize, geleceğin hekimlerini yetiştiren akademisyenlerimize ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Vali Yiğitbaşı şöyle konuştu: “Bugün temelini attığımız eğitim kompleksi geleceğin sağlıkçılarını yetiştirecek olan üniversitemize ve öğrencilerimize en güzel hizmetlerden biri olacaktır. 2020 başında AFSÜ’nün %100 sermayesi ile kurulan Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve şirketin çalışmalarıyla ortaya çıkan tescilli markası AFLORA, Tıbbi Etil Alkol Üretim Tesisi ve bu alanda yürütülen çalışmalar AFSÜ’yü markalaşma yolunda hep bir adım öteye taşımaktadır.”

Konuşmaların ardından Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı’nın duası ile devam eden tören, duanın ardından protokol tarafından temel atma butonuna basılmasıyla sona erdi. Vali Doç. Dr. Yiğitbaşı, tören sonrasında Prof. Dr. Okumuş’un eşliğinde AFSÜ Hastanesinde tedavi gören hasta ve hasta yakınlarını ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Ömer Zilif-Halaç Palyatif Bakım Merkezi ve Hastane Konuk Evini de inceleyen Doç. Dr. Yiğitbaşı, buradaki hasta ve hasta yakınları ile de görüşerek acil şifalar diledi.